W ramach obchodów Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015 „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość

27 września 2015 r. w Warszawie, w ramach Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015, powstało Miasteczko Edukacji Globalnej, w ramach którego Fundacja HumanDoc zorganizowała warsztaty filmowo-dziennikarskie oraz pokazy filmów nagrodzonych na festiwalu HumanDoc.

Miasteczko Edukacji Globalnej, zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, powstało 27 września 2015 r. na deptaku Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Stoiska Miasteczka – zaaranżowane na kino (Fundacja HumanDoc), szkołę, szpital, klub kobiet, redakcję lokalnej gazety, centrum sportowe, farmę, raj podatkowy, plantację bananów, a nawet sad – miały przybliżyć globalne problemy. Odwiedzając Miasteczko, uczestnicy mogli zapoznać się z działaniami, które podejmują polskie organizacje pozarządowe realizujące projekty w ramach programu Polska Pomoc, a także porozmawiać z wolontariuszami, którzy podzielili się swoim doświadczeniem pracy w krajach Afryki, Azji, czy Ameryki Południowej.

Odwiedzając nasze kino, uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach filmowo-dziennikarskich. Wcielając się w rolę dziennikarzy i filmowców,  najmłodsi pokazali jak rozumieją prawa człowieka. Mogli oni również w ramach audiodeskrypcji dostosować fragment filmu do potrzeb osób niewidomych. W kinie nie mogło zabraknąć projekcji filmu. „Aleppo. Notatki z ciemności”, film w reż. W. Szumowskiego i M. Przedlackiego, nagrodzony Grand Prix na V Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc, dostarczył widzom wielu emocji.