Razem z lokalną organizacją „Merkuri” pomagamy kobietom i ich dzieciom rozpocząć bezpieczne życie bez przemocy i agresji. Możemy to robić, ponieważ stworzyliśmy pierwsze w zachodniej Gruzji schroniska dla kobiet i dzieci dotkniętych przemocą domową. Panie mogą tam przetrwać kryzysową sytuację, nabrać równowagi i zająć się układaniem swojego nowego życia bez przemocy.

Oprócz dachu nad głową nasze podopieczne mogą liczyć też na wsparcie psycholog, prawnik i pracownicy socjalnej. Nie pozostawiamy nikogo bez pomocy, dlatego personel schroniska prowadzi dzienne centrum wsparcia, gdzie z porad specjalistek mogą skorzystać Panie mające problemy z przemocą, lecz nie potrzebują zamieszkać w schronisku. Aby skutecznie działać i pomagać współpracujemy z lokalną policją, pomocą społeczną i innymi organizacjami pozarządowymi.

Pomagamy kobietom zdobyć niezależność finansową, dzięki czemu mogą odejść od męża i rodziny stosujących przemoc. Jako pierwsi w Gruzji przygotowaliśmy system prowadzenia szkoleń zawodowych dostosowanych do potrzeb naszych beneficjentek, dzięki czemu mogą podwyższać swoje kwalifikacje np. na kursach komputerowo-księgowych, masażu, ogrodnictwa, stylizacji. Panie, które zakończyły kursy wielokrotnie mówiły, że gdyby nie dobra atmosfera, elastyczny grafik (niekiedy zajęcia prowadzone są w niedziele) i opieka nad dziećmi podczas, gdy mama się uczy, nigdy nie odważyłyby się na taki krok.

Wychodząc z problemu przemocy domowej ważne jest otrzymanie odpowiedniego wsparcia w swoich decyzjach oraz solidarność dzięki, której kobiety wiedzą że nie są pozostawione same sobie. Mając to na uwadze uruchomiliśmy Klub Kobiet który jest właśnie takim miejscem. Kobiety regularnie spotykają się, dzielą się swoim doświadczeniem, uczestniczą w warsztatach z psychologiem i innymi specjalistami.

W naszym projekcie współpracujemy z grupami zawodowymi, które są włączone w system przeciwdziałania przemocy w rodzinie w latach 2016-2018 przeprowadziliśmy w 4 regionach specjalistyczne szkolenia z zakresu przemocy domowej dla:

  • 100 nauczycieli
  • 200 policjantów
  • 80 pracowników służby zdrowia

Wykształciliśmy grupę psychologów profesjonalnie przygotowanych do pracy z ofiarami przemocy domowej oraz grupę trenerów mogących samodzielnie prowadzić szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy.

Wyszkoleni przez nas nauczyciele przeprowadzili w swoich szkołach akcje zwiększające świadomość skierowane były do uczniów i rodziców. Wzięło w nich udział kilka tysięcy osób. Dodatkowo w 2 rozgłośniach radiowych regularnie na antenie pojawiali się nasi eksperci prowadzący programy dot. przemocy domowej.

Nasze działania możesz wesprzeć poprzez wpłatę na
www.humandoc.pl/wplac/