W 2017 roku zrealizowaliśmy projekt „W naszym domu mówimy po polsku”. Był to 7. odcinkowy program współfinansowany przez Kancelarię Senatu RP, a emisja miała miejsce na antenie TVP Polonia i w kilkunastu mediach polonijnych na całym świecie.

USA to kraj, w którym żyje najwięcej Polaków poza granicą kraju, a polska emigracja ma wielowiekową tradycję. Przygotowywany wraz z lokalnymi partnerami program dotyczył kwestii wychowania dzieci w  systemie dwujęzycznym.

Poważnym problemem wśród rodzin z polskimi korzeniami jest funkcjonowanie stereotypu mówiącego, że dziecko urodzone poza Polską nigdy nie będzie dobrze mówiło po polsku. Skutkiem takiego myślenia jest bardzo słaba znajomość języka ojczystego przez młode pokolenie Polonii nie tylko w USA, ale też w innych krajach.

Z kolei jednocześnie jest bardzo dużo innych rodzin, które poprzez odpowiednie podejście do kwestii swojej polskiej tożsamości, podkreślanie w wychowaniu swoich dzieci wartości polskiego języka, tradycji i kultury, wychowują dwu lub nawet trzyjęzyczne dzieci, których poziom znajomości polskiego języka praktycznie dorównuje poziomowi ich rówieśników z Polski.

W naszych programach pokazujemy pozytywne wzorce oraz historie opowiedziane przez rodziny zamieszkujące wschodnie wybrzeże USA, które z sukcesem wychowują swoje dzieci w systemie dwujęzycznym.

ODCINEK 1 - Wychowanie wielojęzyczne
ODCINEK 2 - Język polski w polonijnej rodzinie
ODCINEK 3 - Korzyści zawodowe
ODCINEK 4 - Dziadkowe - liderzy dwujęzycznego wychowania
ODCINEK 5 - Dwujęzyczność i polska sobotnia szkoła
ODCINEK 6 - Język polski jako łącznik pokoleń
ODCINEK 7 - Stereotypy związane z dwujęzycznościa