Warsztaty filmowe ze sprzętem Canona odbyły się w Warszawie w 2015 roku na terenie Wytwórni Filmowej mieszczącej się przy ulicy Chełmskiej 21. Impreza była częścią V Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc.

Warto zaznaczyć, że szkolenie nie jest pierwszym tego typu wydarzeniem w historii festiwalu. Rok temu w Kinotece zorganizowano warsztat Canon w filmie dokumentalnym. Rozwiązania, możliwości, przykłady. Aspekty techniczne, artystyczne i ekonomiczne. Uczestnikom dano możliwość przetestowania sprzętu, wstęp był wolny i bez zapisów.

W 2015 roku szkolenie przeznaczone było dla osób związanych z profesjonalnym filmowaniem. Poprowadził je m.in. Filip Kovcin i potrwało cztery godziny (12-16). Było podzielone na dwie części, w pierwszej omówiony był sprzęt, który może służyć do rejestracji wideo tj. lustrzanki profesjonalne, kamery reporterskie i kamery EOS Cinema. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ogólną charakterystyką poszczególnych kamer,  zaznajomić się ze sposobami doboru obiektywów do warunków i profilu pracy oraz poznać różnice pomiędzy obiektywami klasy „L” a obiektywami filmowymi.

Współorganizatorzy Fundacja HumandDoc, Firma Canon Polska i Profesjonalny Sklep Fotograficzny Proclub zapewnili na miejscu dostępne kamery serii XF, XA, oraz Canon Cinema EOS. W drugiej część szkolenia odbyły się plenerowe zajęcia grupowe, gdzie uczestnicy w trakcie praktycznych ćwiczeń wykorzystali zdobytą wiedzę.

O prowadzących:

Filip Kovčin
Uznany reżyser, montażysta filmowy i specjalista od postprodukcji. Jest między innymi współwłaścicielem branżowego kwartalnika FilmPro. Wykładał między innymi na łódzkiej filmówce i w Szkole Wajdy. Współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Operatorów
i Festiwalem Camerimage.

Robert Woźniak
Reprezentuje firmę Canon. Wiedzę teoretyczną na najwyższym poziomie łączy z wiedzą praktyczną. Żadna funkcja w systemach EOS nie ma przed nim tajemnic. Poprowadzi panel pt. „Kamery Cinema EOS – jakość obrazu i niezrównane możliwości doboru obiektywów filmowych oraz fotograficznych”.