Osoby głuchoniewidome (OGN) to osoby u których jednocześnie  występuje niepełnosprawność wzroku  i słuchu. Znajdują się one w szczególnej sytuacji ponieważ ograniczenia zmysłów nie mogą sobie rekompensować wzrokiem czy słuchem.

Od 2018 roku razem z naszymi lokalnymi partnerami jako pierwsi w Gruzji rozpoczęliśmy działania dzięki, którym tworzymy system wsparcia i opieki  dla osób głuchoniewidomych. Jest on oparty na ponad 30 letnim doświadczeniu naszych ekspertów z polskiego Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

Obecnie w Gruzji jest to temat całkowicie nieznany, a świadomość problemu jest prawie zerowa. Aby to zmienić otworzyliśmy 4 kluby wsparcia osób głuchoniewidomych w Tbilisi, Batumi, Zugdidi i Telawi. Prowadzimy tam zajęcia edukacyjne dla OGN i ich rodzin. Organizujemy spotkania informacyjne dla lokalnych władz i organizacji pozarządowych. Nasze kluby wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt pomagający OGN w codziennym funkcjonowaniu

Równocześnie szkolimy lokalnych ekspertów, którzy będą profesjonalnie przygotowani do pracy z OGN.

W 2018 roku razem z polskimi i gruziński językoznawcami  udało nam się stworzyć gruzińską wersję alfabetu Lorma tzw. GeoLorm.  Jest to jeden ze sposobów, którym mogą się komunikować OGN.

Gruzińska wersja alfabetu Lorma (tzw. GeoLorm)

MEDIA O PROJEKCIE

 Telawi_otwarcie – „Otwarcie klubu dla osób głuchoniewidomych w Telavi – materiał TV Telavi”


Batumi_trening – „Warsztaty metod komunikacji z osobami głuchoniewidomymi w Batumi”- relacja TV 25

 


Pomoc_rozwojowa_ EU – „Materiał red. E. Zozunia wyemitowany w 3 Programie Polskiego Radia 12.11.2018.”


logo-polska-pomoc
Projekt współfinansowany w ramach programu
polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.