Fundacja HumanDoc od wielu lat współpracuje z dziennikarzami i różnymi mediami w Polsce, starając się zbalansować i uzupełnić informacje podawane w mediach mainstreamowych dotyczące problemów i wyzwań globalnych, współczesnych konfliktów, życia w krajach Globalnego Południa. Od lat wspólnie z wybranymi redakcjami produkujemy reportaże telewizyjne i internetowe, która można zobaczyć m.in. naszym kanale na You Tube: HumanDoc TV.
Teraz idziemy o krok dalej. Razem z wykładowcami z Uniwersytetu Opolskiego stworzyliśmy innowacyjne w Polsce specjalności. Już od 2019 roku studenci Politologii będą mogli wybrać specjalność Global Studies, a studenci Dziennikarstwa i komunikacji społecznej – Film i komunikacja w globalnym świecie.
Programy specjalności uwzględniają najważniejsze kwestie dotyczące problemów globalnych, jak np. problem wody oraz żywności czy problematykę zrównoważonego rozwoju z perspektywy nauki o polityce oraz nauki o mediach, jak i specyfikę regionalną, odnoszoną głównie do obszarów tzw. Globalnego Południa.
Chcemy, aby nowe specjalizacje prowadzone były na jak najwyższym poziomie, dlatego zorganizowaliśmy szereg działań mających na celu doszkolenie kadry akademickiej, która stworzyła nowe siatki programowe i która będzie prowadziła zajęcia z nowych przedmiotów.
Jesienią przeprowadziliśmy cykl spotkań i warsztatów z praktykami pracującymi w krajach Globalnego Południa. Uczestnicy spotkań mieli szansę posłuchania i rozmowy m.in. z Janem Mikrutą – dziennikarzem, korespondentem wojennym i gospodarzem programu z zakresu publicystki międzynarodowej pt. „Dzień na świecie” oraz Maciejem Dachowskim – dyplomatą, pracownikiem organizacji międzynarodowych, aktualnie pracującym w misji UNAMA w Afganistanie.

W listopadzie kadra akademicka miała szansę zobaczyć i poczuć na własnej skórze warunki życia różnych klas społecznych na wyjeździe studyjnym do Jordanii. Wizyta w obozie dla uchodźców w Zaatari, poznanie lokalnych organizacji pracujących z uchodźcami miejskimi, spotkanie na Uniwersytecie w Ammanie oraz ze specjalistą do spraw mniejszości uchodźczych, to tylko część doświadczeń, które razem z zagłębieniem w literaturę wpłynęły na treść nowych specjalności.
Nowy program został skonfrontowany na wyjeździe studyjnym do NLA University College w Kristiansand w Norwegii. Norwescy wykładowcy podzielili się swoim doświadczeniem w tworzeniu i prowadzeniu podobnego typu studiów. Dodatkowym efektem wyjazdu było nawiązanie współpracy z norweską uczelnią.
W roku 2019 planujemy z kolei wydanie innowacyjnego, multimedialnego podręcznika, który ułatwi nauczanie różnorodnych tematów z zakresu edukacji globalnej i problematyki tzw. Globalnego Południa na studiach humanistycznych.
Projekt „Wprowadzenie edukacji globalnej do systemu kształcenia studentów dziennikarstwa i politologii” współfinansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej.