Zastanawialiście się kiedyś, jak wyrywkowe i pozbawione kontekstu są informacje przekazywane nam w mainstreamowych mediach? Tymczasem pełen obraz świata to warunek konieczny do tego, aby zrozumieć i móc realnie działać. Zaczęliśmy więc poszukiwania narzędzi, które z jednej strony dostarczają wyczerpujących odpowiedzi, a z drugiej są atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców. Nasze doświadczenie podpowiedziało nam, że obrazy mówią więcej, głośniej i wyraźniej niż słowa.
Reportaże
Peru dzieci Ulicy
Są takie dzieci, którym słowo „mama” z niczym się nie kojarzy. Nie mają domów, dokumentów, ani perspektyw na lepsze życie. Jest za to bieda, przemoc, niepewność jutra. Czy tym dzieciom w ogóle wolno marzyć?
Gruzja – życie na prowincji
Ćwierć wieku po transformacji niegdyś kwitnące regiony dziś podupadły. Niektóre z nich w ciągu dwóch dekad straciły nawet połowę mieszkańców. Ile kosztuje realizacja marzeń, i czy było warto?
Kambodża – pracownicy przemysłu odzieżowego
Kambodża to jedna z największych szwalni świata. Przekonaj się ile naprawdę kosztuje twoja para jeansów i jak duży jest rozdźwięk między splendorem świata mody, a życiem szwaczek.
Liban – syryjscy uchodźcy
Dlaczego Libańczycy starają się o fałszywy syryjski paszport, by we własnym kraju udawać imigrantów?
Tanzania – energia solarna w walce z biedą
Ta opowieść jest lekcją dla Globalnej Północy, jak czerpać z odnawialnych źródeł energii, by skutecznie walczyć z biedą i zatrzymać dewastacje natury.
Malta – imigranci z Afryki
Farmaceuci, inżynierowie, ludzie wykształceni uciekają ze swych domów chroniąc się przed reżimem czy głodem. Malta miała być obietnicą lepszego życia. Zamiast tego zmienia się w wyspę- więzienie.
Birma – transformacja przemiany
Po 50 latach wojskowej dyktatury generałowie zamienili mundury na garnitury. Noblistka Aung San Suu Kyi, która w domu spędziła 15 lat w areszcie domowym, zasiada w parlamencie. Czy to wystarczy by stworzyć demokrację?
Życie uchodźców w Jordanii
Zaatari. Największy na świecie obóz dla uchodźców. Państwo w państwie. Namioty zmieniono na kontenery. Jest prąd, kanalizacja. A i tak wielu uchodźców próbuje życia poza obozem mając nie więcej niż 50 złotych miesięcznie. Dlaczego?
Kenia – nierówne korzyści z rozwoju gospodarczego
Jak to możliwe, że w kraju, który bryluje wśród statystycznie najlepiej rozwijających się państw połowa obywateli – ok. 20 mln osób, nie ma pracy? Są za to ogromne problemy z dostępem do wody pitnej. Gdzie się podziały wpływy, na przykład z turystyki?
Mołdawia – społeczne konsekwencje emigracji zarobkowej
W Polsce przed dekadą modne było pojęcie „eurosieroty”, bo cześć dzieci miała tylko jednego rodzica, drugi pracował za granicą. W Mołdawii co drugie dziecko wychowuje się w niepełnej rodzinie, bo rodzice pracują z dala od domu.
Imigranci z Afryki
Gdy od granicy z upragnioną Europą dzielą cię zaledwie 2 kilometry. Jaki będzie finał trzyletniej wędrówki po lepsze życie?
Sytuacja kobiet w Gruzji
– Gruzja przetrwała tylko dzięki kobietom – mówi bohaterka reportażu. Czy Gruzja dziś docenia siłę kobiet?
Kirgistan – dostęp do wody pitnej
Gdy od czystej wody pitnej będzie cię dzielić kilka kilometrów wędrówki po górzystym terenie – podejmiesz wyzwanie czy będziesz pił herbatę z wody z zatrutego źródła?
Uganda – eksplozja demograficzna
– Marzę o wybudowaniu własnego domu. Uda mi się z pomocą Boga, i dzięki ciężkiej pracy – mówi Barbara, jedna z bohaterek reportażu. Co czeka Ugandyjczyków, których liczba rośnie szybciej niż możliwości rozwojowe ich kraju?
Malediwy – skutki ocieplenia klimatu
Rajskie wyspy toną. Czy jest szansa na ocalenie pereł natury? Co się stanie z ludźmi, których domy znajdą się pod wodą oceanu? Czy budowa sztucznej wyspy jest dobrym rozwiązaniem?
Czarnobyl – skutki awarii elektrowni atomowej
Co się dzieje w skażonej strefie? I czy jest się czego bać?
Przemoc domowa w Gruzji
Jeszcze w 2016 roku w Gruzji w wyniku przemocy domowej zginęło 25 kobiet. W końcu rząd zmienił prawo i przemoc domowa stała się przestępstwem, a nie jak wcześniej, jedynie wykroczeniem.
FILMY
Chłopcy z Nueva Cúa
Favelas, kojarzą się jedynie z przemocą. Walczące między sobą o dominację gangi podzieliły miasto na niewidzialne strefy wpływów, a wielopokoleniowa vendetta zbiera co roku krwawe żniwo. Jednak i tu pojawiają się ludzie z inicjatywą, zdeterminowani zmienić otaczającą ich rzeczywistość.
Pustynne historie. Kolory wspomnień.
Trwająca od 2011 r. wojna domowa w Syrii pochłonęła kilkadziesiąt tysięcy ofiar, a niemal dwa miliony osób musiało uciekać z kraju. Czy dwóch wolontariuszy z Polski może pomóc syryjskim dzieciom odbudować ich poczucie bezpieczeństwa?
Szermierze dla Palestyny
Opowieść o życiu w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallach na Zachodnim Brzegu Palestyny. Nie jest to kolejna historia o wojnie. Przeciwnie. To historia o marzeniach i drodze do ich realizacji. Daj się ponieść pasji.
Aby był Pokój i Chleb
Mała gruzińska społeczność żyje w cieniu stacjonujących nieopodal oddziałów rosyjskich wojsk. Zaledwie 300 metrów dzieli ich od linii demarkacyjnej oddzielającej Gruzję od okupowanych terenów Osetii Południowej. Czy żyjąc w takim miejscu wciąż można mieć nadzieję?