W listopadzie 2019 roku Albanię nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od dziesięcioleci. Najbardziej ucierpiał obszar Ish Këneta – nieformalne przedmieścia Durrës, drugiego co do wielkości miasta Albanii. Mieszka tu około 60 000 osób, głównie migranci wewnętrzni z ubogich terenów górskich na północy i południu kraju, którzy zaczęli się osiedlać tutaj na początku lat 90. szukając poprawy warunków życia.
Ich domy budowane z najtańszych materiałów nie mogły zapewnić bezpieczeństwa, a po trzęsieniu ziemi wiele rodzin pozostało bez dach nad głową. Do dziś mieszkają w prowizorycznych domach, które w rzeczywistości nie dają im schronienia.
Odpowiedzią na problemy mieszkaniowe Albańczyków (ale w przyszłości także mieszkańców innych krajów) może być budownictwo naturalne – metoda ekologiczna i ekonomiczna, bo oparta na zasobach naturalnych w danej lokalizacji. Budownictwo naturalne opiera się na wykorzystaniu nisko przetworzonych, naturalnych materiałów nadających się do recyklingu (np. glina, słoma, drewno). Budowanie z wykorzystaniem naturalnych materiałów obniża koszty i czas budowy w porównaniu z konwencjonalnymi metodami, a jednocześnie spełnia wszystkie wymagania nowoczesnego budownictwa.
Rozwiązanie jest wręcz genialne w swej prostocie, dlatego też Fundacja HumanDoc przystąpiła do sześciomiesięcznego projektu „Build Back Better – realizacja naturalnego budownictwa w Albanii” by razem z partnerami – albańskim liderem projektu Today for the Future, wsparciem od Bashkia Durres oraz ekspertami z polskiej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Buntownictwa Naturalnego, słowackiej Organicy oraz czeskich Baobabów, działać na rzecz upowszechniania wiedzy o budownictwie naturalnym. Naszym nadrzędnym celem jest zrobienie pierwszego kroku w kierunku ogromnych zmian i wsparcie szerzenia idei budownictwa naturalnego w Albanii by wesprzeć odbudowę Ish Këneta, oraz przyczynić się do podniesienia jakości konstrukcji poprzez zastosowanie nowej technologii – budownictwa naturalnego.
Nasz projekt jest więc skupiony wobec następujących celów:
- Dostarczenie wiedzy i umiejętności w zakresie budownictwa naturalnego i dostosowywania go do lokalnych warunków w Albanii.
- Szerzenie idei budownictwa naturalnego wśród profesjonalistów, ale też osób decyzyjnych (urzędników) i włączenie ich w proces wykorzystywania naturalnych technologii budowlanych z naciskiem na renowację przy użyciu energooszczędnych, pochodzących z recyklingu i przyjaznych dla środowiska materiałów i technologii.
- Wspieranie i promowanie wymiany doświadczeń i dalszego rozwoju budownictwa naturalnego w krajach Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich, zwłaszcza w obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą szybko postępujące zmiany klimatyczne.
ekspertów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, którzy podzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem
warsztatów z budownictwa naturalnego, dzięki którym pokażemy , jak wykorzystać zasoby naturalne do odbudowy albańskich domów
treningu online podczas których eksperci z krajów V4 dzielili się swoją wiedzą z zakresu budownictwa naturalnego z architektami i urzędnikami z Albanii
W ramach projektu uczestnicy poznają metody budownictwa naturalnego. Pierwszym etapem, gdzie możliwe było stworzenie platformy do dzielenia się wiedzą o budownictwie naturalnym i gdzie możliwy był transfer wiedzy między ekspertami z grupy V4 a lokalnymi specjalistami (architektami, urzędnikami i etc.) miał miejsce podczas 3 – dniowego szkolenia online. Eksperci dzielili się wiedzą na temat dostępnych lokalnie materiałów oraz doboru technologii odpowiadającej lokalnym warunkom i potrzebom. Punktem kulminacyjnym była burza mózgów, której celem było ustalenie… co wybudujemy w kolejnym etapie projektu, by pokazać jak szerokie są możliwości budownictwa naturalnego.
Kolejnym etapem będzie więc opracowanie projektu z wykorzystaniem naturalnych materiałów dostępnych w Albanii – całość zostanie zrealizowana w 5- dniowym, szytym na miarę warsztacie w Durres w którym wezmą udział eksperci z grupy V4 oraz lokalni specjaliści.
Ponadto wraz z partnerami opublikujemy podręcznik dotyczący możliwości i potencjału budownictwa naturalnego w Albanii. Dzięki temu dostarczy praktycznych informacji na temat różnych technologii i materiałów, w tym lokalnych warunków i wdrożeń w kontekście naprawy szkód po trzęsieniach ziemi.