Specjaliści przewidują, że pandemia koronawirusa może potrwać do końca 2021 roku a może nawet dłużej. To oznacza, że wciąż większą część działań będziemy zmuszeni realizować przez internet. Jednocześnie nasze doświadczenia z 2020 roku (organizacja ponad 100 szkoleń, webinarów i spotkań online) pokazała nam, jak ważne jest know- how działań w intrenecie. Dobrze przygotowane szkolenie online, w tym dobre oświetlenie rozmówców, wysoka jakość dźwięku i obrazu to ważne aspekty każdego spotkania online. Im bardziej o nie zadbamy, tym większe będzie skupienie na merytoryce spotkania i mniejsze rozproszenie na kwestiach technicznych (ile razy zdarzyło się wam zmarnować kwadrans na konferencji na „słychać mnie?!”?).
Dlatego celem projektu „Pozarządowa Akademia ONLINE” była profesjonalizacja i zwiększenie możliwości realizacji działań projektowych w trybie online w Fundacji HumanDoc ale także naszych partnerskich organizacji w Gruzji.
webinarów, szkoleń i spotkań online przeprowadziliśmy w 2020 roku. Podzieliliśmy się naszym doświadczeniem z innymi
gruzińskich NGO otrzymało od nas narzędzie e-learningowe "ABC prowadzenia działań projektowych online"
webinarów dotyczących podnoszenia umiejętności realizowania zadań w internecie
Wszystkie spotkania Akademii realizowaliśmy na naszej partnerskiej platformie- ClickMeeting.
Równolegle spotkania były transmitowane w gruzińskich mediach społecznościowych fundacji (np. www.fb.com/HumanDocGeo) oraz na stronach partnerów. Dziś, po zakończeniu Akademii, wszystkie spotkania są dostępne na gruzińskiej stronie Fundacji – www.humandoc.ge.
Podczas Akademii zrealizowaliśmy następujące tematy:
- Jak przygotować siebie, swoją organizację i beneficjentów do działania w Internecie?
- Online / offline – kiedy działanie jest bardziej skuteczne?
- Jak zainteresować i zaangażować beneficjenta w działania online?
- Z jakich narzędzi internetowych korzystać, aby zwiększyć atrakcyjność przekazu?
- Jak w sposób atrakcyjny i skuteczny promować swoje działania w Internecie?
- Jak w biurowych warunkach stworzyć miejsce do profesjonalnego prowadzenia działań online?
i wiele innych.
Celem naszego projektu było stworzenie materiałów które będą wykorzystywanego w dłuższej perspektywie i będą w otwartym dostępie dla każdego zainteresowanego. Dlatego stworzyliśmy także kurs e-learningowy „ABC prowadzenia działań projektowych online” zawierający instruktażowe materiały graficzne i audiowizualne dot. prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia spotkania on -line.
Nasz kurs to odbicie potrzeb naszych gruzińskich parterów. Zauważyliśmy, że partnerom prowadzącym spotkania oraz ekspertom często brakuje podstawowej wiedzy i świadomości dotyczącej warunków technicznych np. ustawienia kamery/komputera, organizacji oświetlenia czy wykadrowania.
Bardzo często nasi partnerzy i eksperci, którzy idealnie odnajdują się w prowadzeniu spotkań twarzą w twarz czują się zagubieni i niepewni w momencie kiedy są ograniczeni specyfiką webinara lub szkolenia on- line. Trzymanie się paru podstawowych zasad, poznanie kilki umiejętności i tricków na temat specyfiki wystąpień online spowoduje, że jakość przekazu będzie na o wiele wyższym poziomie. A z doświadczenia wiemy, że dobra jakość obrazu i dźwięku oraz odpowiednie poprowadzenie spotkania pozwala skoncentrować się na przekazie. Jest to ważne kiedy uczestnik siedzi przed komputerem i nie ma fizycznego kontaktu z innymi uczestniczącymi i prowadzącym.
Dzięki zastosowaniu wiedzy i umiejętności zdobytych w ramach projektu nasze organizacje zwiększają swój profesjonalizm i możliwości skutecznego dotarcia do swoich beneficjentów.

