Wsparcie dla kobiet i dzieci w Gruzji: skuteczna odpowiedź na przemoc domową


Dominika Springer,
członkini Zarządu Fundacja HumanDoc

 Celem projektu jest skuteczne przeciwdziałanie narastającemu problemowi przemocy domowej wobec kobiet i dzieci w Gruzji – jak wynika z raportu Stowarzyszenia Młodych Prawników w 2023 roku przemoc domowa stała się najczęściej rejestrowanym przestępstwem w kraju. Dlatego nasz projekt dąży do holistycznego wsparcia i rozwoju gruzińskiego systemu przeciwdziałania przemocy domowej na poziomie lokalnym, samorządowym i państwowym.

Budowanie profesjonalnych kadr i infrastruktury

Naszym celem jest długoterminowa zmiana poprzez budowanie świadomych i profesjonalnych kadr specjalistów oraz ekspertów, którzy świadczą usługi zgodne z najwyższymi standardami, z pełnym poszanowaniem godności beneficjentów. Kluczowym elementem jest także poprawa infrastruktury państwowych i pozarządowych schronisk dla osób doświadczających przemocy, a także zapewnienie bezpieczeństwa oraz skutecznych form wsparcia i rehabilitacji społeczno-ekonomicznej.

Profesjonalizacja systemu przeciwdziałania przemocy

Projekt koncentruje się na podniesieniu świadomości i wiedzy wśród grup zawodowych zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy domowej. Dlatego pracownicy samorządowych służb ochrony praw dzieci oraz pracownicy socjalni i psychologowie otrzymują od HumanDoc niezbędne szkolenia, aby skutecznie realizować zadania w zakresie interwencji i ochrony osób doświadczających przemocy. Szczególny nacisk kładziemy na kontynuację szkoleń, które rozpoczęliśmy już w 2018 roku.

Długofalowa, wielopoziomowa pomoc

 Poprawa infrastruktury systemu ochrony osób doświadczających przemocy to kolejny priorytet. W 2024 r. wyremontowaliśmy i doposażyliśmy część mieszkalną największego w kraju schroniska dla kobiet i dzieci doświadczających przemocy, zlokalizowanego w Gori, natomiast w 2025 r. wyremontujemy  schronisko w Zugdidi. Jednocześnie rozwijamy ofertę pomocową w regionie Samegrelo poprzez Centrum Wsparcia Rodziny, które zapewni wsparcie prawne, informacyjne, doradztwo i kursy zawodowe dla osób z doświadczeniem przemocy.

W efekcie naszych działań osoby doświadczające przemocy domowej w Gruzji zyskają lepszy dostęp do usług pomocowych i rehabilitacyjnych. Wyremontowane schroniska, profesjonalne kadry oraz rozszerzona oferta pomocowa przyczynią się do budowania trwałych fundamentów gruzińskiego systemu przeciwdziałania przemocy, który będzie służył najbardziej potrzebującym przez wiele lat.

 

Prewencja i rozwój standardów ochrony dzieci
Ważnym obszarem naszych działań jest także prewencja, w szczególności rozwój systemowych rozwiązań w zakresie ochrony dzieci. Wspieramy gruzińskie instytucje i organizacje w budowaniu oraz wdrażaniu standardów ochrony dzieci, bazując na sprawdzonych modelach i doświadczeniach. Organizujemy szkolenia i konsultacje, sieciujemy polskich i gruzińskich ekspertów, tworzymy materiały edukacyjne dostosowane do lokalnego kontekstu oraz  opracowujemy polityki i procedury mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w różnych środowiskach. 

DONATOR


Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

WESPRZYJ
NAS
SUPPORT
US