Centrum Wsparcia Prawnego i Zawodowego 

Po pierwszym szoku związanym z traumą ucieczki z kraju ogarniętego wojną, po tym, jak już ma się dach nad głową, coś do ubrania i jedzenia, a dzieci bawią się bezpiecznie, przychodzi myśl: co mam dalej robić? Jak się utrzymać? Gdzie pracować? Czy będę mogła, bo w większości przypadków mówimy tu o kobietach, wrócić do wyuczonego zawodu? Rolą naszego Centrum jest udzielić odpowiedzi na te wszystkie pytania

Alla Maievska

dyrektorka Centrum

Dzięki doskonałej lokalizacji Centrum Wsparcia Prawnego i Zawodowego, w budynku handlowym “Plac Unii” położonym w pobliżu ambasady Ukrainy i Urzędu d.s. Cudzoziemców, codziennie odwiedza je kilkadziesiąt osób. Udzielamy im bezpłatnych porad z zakresu: 

 • Legalizacji pobytu w Polsce 
 • Prawa pracy 
 • Prawa rodzinnego 
 • Pomocy społecznej 
 • Konsultacji na temat zatrudnienia i założenia działalności gospodarczej 

  Niezwykle istotne jest, że zespół doradców składa się z wykwalifikowanych prawniczek z Ukrainy, które same uciekły przed wojną. Zostały w ramach naszego projektu przeszkolone z polskiego prawa i obsługi osób, które mogą cierpieć na PTSD.  

  Każdy przypadek rozpatrują indywidualnie i starają się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Pomagają uporządkować kwestie prawne związane z pobytem w Polsce i zachęcają do aktywizacji zawodowej. Podpowiadają, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy, jak pisać CV dla polskiego pracodawcy oraz nostryfikować swój dyplom, czy też jak założyć działalność gospodarczą. Wszystko po to, by ukraińscy profesjonaliści jak najszybciej mogli znaleźć pracę odpowiadającą ich kwalifikacjom. 

  Centrum wyposażone jest w komputery, drukarki i skanery, z których goście mogą sami korzystać. Ponieważ większość interesantów to kobiety, które są w Polsce same z dziećmi, dla ich pociech został urządzony kącik zabaw. 

  Centrum Informacji Prawnej i Zawodowej dla obywateli Ukrainy w Warszawie działa od wtorku do piątku w godzinach 9-17 oraz w soboty w godz. 9-13. Poniedziałki są natomiast dniem dedykowanym specjalistycznym warsztatom, kursom i spotkaniom networkingowym, na które wymagane są wcześniejsze zapisy. 

  Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu:

  WESPRZYJ
  NAS
  SUPPORT
  US