Pomagamy kobietom wejść na rynek pracy

Według danych UNHCR z 2023r. kobiety i dzieci stanowią 87% społeczności uchodźców ukraińskich w Polsce. Młode matki nie mogą znaleźć zatrudnienia i znajdują się w fatalnej sytuacji ekonomicznej i psychicznej.

Od wybuchu wojny w 2022 roku HumanDoc zapewnia uchodźczyniom z Ukrainy kompleksowe wsparcie. Z naszych obserwacji wynika, że właśnie zaczyna się dla nich najtrudniejszy etap adaptacji. Do wielu z tych kobiet dopiero teraz dociera, że jeszcze długo nie będą mogły wrócić do swoich domów, a być może, nigdy już to się nie zdarzy. Zaczynają więc szukać zatrudnienia, ale nie jest to proste. Tym bardziej, że nierzadko muszą opiekować się dziećmi, których nie mają z kim zostawić. 

Nasi pracownicy społeczni, którzy odwiedzają ośrodki zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców, obserwują, że ze względu na sytuacją ekonomiczną bywa, że niektóre kobiety kompletnie się załamują i popadają w alkoholizm a inne oddają prostytucji, aby utrzymać siebie i swoją rodzinę.

W związku z tym, Fundacja HumanDoc wraz z Zene za Zene International i Women for Women International Crisis response Fund for Ukraine kontynuują współpracę i wdrażają swój kolejny projekt: „Holistyczne wsparcie ukraińskich uchodźczyń w Polsce z naciskiem na szkolenia zawodowe i wzmocnienie pozycji ekonomicznej”. Jego głównym celem jest wyposażenie kobiet w wiedzę i niezbędne umiejętności poprzez szkolenia zawodowe, i tym samym – zwiększenie ich szans na znalezienie pracy.

 

Jak to robimy?

– organizujemy grupowe i indywidualne kursy wsparcia zawodowego

– przygotowujemy spotkania informacyjne, podczas których można poznać specyfikę polskiego rynku pracy i dowiedzieć się o możliwościach zatrudnienia i generowania dochodu

– pomagamy przygotować cv, przeanalizować umowę o pracę i podpowiadamy, jak rozpocząć własną działalność gospodraczą.

– oferujemy grupowe sesje terapeutyczne i indywidualne konsultacje z psychologiem, które pomogą beneficjentkom odzyskać dobrostan psychiczny

WESPRZYJ
NAS
SUPPORT
US