Masowa turystyka przyczynia się do coraz większej degradacji środowiska.
A gdyby tak wyposażyć każdego turystę w osobistego, wirtualnego przewodnika, który pokaże nam piękno przyrody i powie, jak o nią dbać?
Mamy na myśli wyjątkowego wirtualnego przewodnika, który głosem Krystyny Czubówny — ulubionej lektorki Polaków, oprowadza turystów po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Wykorzystując najnowsze technologie, w tym możliwości rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality), interaktywna ekoaplikacja wiedzie użytkowników wybranymi szlakami, wskazuje piękno otaczającej przyrody, ale też pokazuje, co stanie się z jeziorem/ lasem/ siedliskiem ptaków, gdy przestaniemy dbać o naturę.
Dzięki krótkim opowieściom czytanym przez Krystynę Czubównę dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy na temat Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, a jednocześnie uświadamiamy sobie, jak niebezpieczne dla ekosystemów są niektóre zachowania turystów (hałas, czy …sikanie do jeziora). Proste historie oddziałują na wyobraźnię i pokazują, jak każdy z nas może chronić przyrodę.
Wiedza o ekosystemach i roli bioróżnorodności to klucz do zmiany postaw. Mając tego świadomość stworzyliśmy projekt pierwszej w Polsce aplikacji, której zadaniem będzie wzbudzanie proekologicznych zachowań.
Jak to działa?
Presja rosnącej turystyki prowadzi do destrukcji ekosystemów m.in. przez płoszenie zwierząt (hałas), degradację flory i fauny (zanieczyszczenie środowiska), zaburzenia stosunków troficznych w wodach jezior, co w efekcie powoduje zubożenie i pogorszenie jakości zasobów naturalnych.
Wszystko to jest wynikiem niskiej świadomości ekologicznej zarówno rdzennych mieszkańców Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, jak i turystów, którzy ją odwiedzają.
Możemy to zmienić. I zmieniamy
Wspólnie z zespołem naukowców i ekspertów IT stworzyliśmy narzędzie, które dzięki swej funkcjonalności ułatwia turystom poznanie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jednocześnie przez obrazy, historie snute przez docenianą lektorkę, elementy grywalizacji i możliwości, jakie niesie ze sobą rzeczywistość rozszerzona- ekoaplikacja buduje świadomą, uważną społeczność zaangażowaną w ochronę środowiska. a stanowić będzie zupełnie nową jakość.
Nasza ekoaplikacja jest dostępna za darmo! Każdy może ją zainstalować na swoim smartfonie.
W tworzeniu ekoaplikacji pomogli nam nasi partnerzy – naukowcy z Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Zaś działania promocyjne wsparł burmistrz Miasta Giżycko.
Jednocześnie nasz projekt oparty jest o zasadę dwustronnego transferu wiedzy i doświadczeń na poziomie międzynarodowym. Współpracowaliśmy przy nim z naukowcami z Norwegii. Szczególne słowa wdzięczności należą się tu Verze Hausner, biolożce, profesorce z Wydziału Biologii Arktyki i Morza oraz dr Annie Eileen Lennart z Uniwersytetu w Tromso.