„Pomoc na jeden klik” – petycja w sprawie pomocy osobom doświadczającym przemocy domowej
Z całej Polski docierały do nas niepokojące informacje o negatywnych skutkach izolacji, która z jednej strony powoduje poczucie bezkarności u sprawców przemocy domowej, a z drugiej przez frustrację sprawia, że do przemocy domowej dochodzi w domach, które wcześniej nie doświadczały tego problemu. Musimy reagować i to szybko, by pomóc osobom, dla których ich własny dom stwarza większe niebezpieczeństwo niż koronawirus.
Fundacja HumanDoc wystosowała petycję, w której apelujemy, aby Polska Policja utworzyła ścieżkę szybkiego i bezpiecznego kontaktu, dzięki której osoba doświadczająca przemocy będzie mogła powiadomić najbliższy komisariat, w sposób inny niż dzwoniąc na numer alarmowy 112 czy 997. Będąc w jednym domu z oprawcą taki telefon po pomoc może być niewykonalny. Proponujemy równie szybkie, ale bezpieczne powiadomienie policji, poprzez dedykowany adres e-mail.
O petycji HumanDoc szeroko informowały media – Wirtualna Polska, RMF FM, Gazeta Wyborcza, Super Express. Informacje pojawiły się także w mniejszych portalach czy na blogach rodzicielskich, jak Mamadu.pl czy na grupie na facebooku Psychologowie dla Społeczeństwa, która zrzesza ponad trzy tysiące specjalistów.
Akcja HumanDoc została opisana także w reportażu Ewy Wilczyńskiej „Przemoc w kwarantannie” opublikowanym w „Dużym Formacie”
podpisów pod petycją HumanDoc "Pomoc na jeden klik” do Komendanta Głównego Policji
– We Francji, Wielkiej Brytanii, Chinach, Australii, Hiszpanii czy Nowej Zelandii stwierdzono w czasie epidemii wzrost liczby zgłoszeń przemocy domowej na poziomie od 30 do 50%. Podobne informacje płyną od polskich organizacji zajmujących się pomocą ofiarom, ale jednocześnie nasza policja notuje spadek zgłoszeń w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku – w marcu 2019 roku założono 6373 niebieskich kart, a w marcu 2020 roku – 5307. To oznacza, że z jakichś powodów, czy strachu, czy niemożności wykonania telefonu, ofiary nie szukają takiego wsparcia – mówi Izabela Żbikowska z Fundacji HumanDoc, która zbiera podpisy pod apelem do policji, by utworzyła kanał szybkiego i bezpiecznego kontaktu dla osób doświadczających przemocy domowej, np. przeznaczonego do tego adresu e-mail.