Polska / Świat – Media przeciwko ksenofobii- reportaże HumanDoc

Projekt Fundacji HumanDoc – „Media przeciwko ksenofobii” zakłada budowanie pozytywnych narracji i przeciwdziałanie stereotypom wokół trwającego od kilku lat kryzysu imigracyjnego w Europie.

Projekt kładzie nacisk na ukazywanie złożoności zjawisk stojących u źródeł tego kryzysu wykorzystując format reportażu telewizyjnego jako narzędzia edukacyjnego.

Nowy projekt koresponduje z wcześniejszymi działaniami Fundacji HumanDoc w obszarze globalnej edukacji i budowania świadomości społecznej.

Od 2013 roku we współpracy z TV Polsat News 2 i jej dziennikarzami– Janem Mikrutą i Pawłem Naruszewiczem współprodukowaliśmy cykl reportaży prezentujących przykłady globalnych problemów współczesnego świata oraz ich konsekwencji dla codziennego życia ludności wielu regionów naszej planety.

 Kwestie poruszane w cyklu „To Był Dzień Na Świecie” to m.in. ocieplenie klimatu, brak czystej wody, nienadążanie powstawania nowych miejsc pracy za przyrostem ludności, zawinione przez człowieka katastrofy ekologiczne, wędrówki ludności z południa na północ wywołane nędzą. We wszystkich reportażach pokazywane są działania podejmowane przez człowieka, których celem jest minimalizowanie zagrożeń. Nie ma jednak pewności, czy ostatecznie przyniosą one znaczący pozytywny skutek.

Pierwszy cykl miał swoją emisję w 2013 roku, drugi w 2015 roku, a trzeci w 2016 roku. Cykl emitowany był raz w tygodniu a jego rozszerzeniem była dyskusja w studio na antenie programu „To Był Dzień Na Świecie” w telewizji Polsat News 2 (PN2), moderowana przez redaktora Grzegorza Dobieckiego. Dodatkowo każdy odcinek cyklu był co najmniej dwukrotnie powtarzany na antenach grupy Polsat: np. Polsat News, Ipla TV oraz umieszczony na stałe w Internecie na stronie polsatnews.pl.

Zaprezentowane reportaże powstały przy współpracy Polsat News z Fundacją HumanDoc w ramach projektu współfinansowanego ze środków programu polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wszystkie reportaże są dostępne także na internetowym kanale Polska Pomoc oraz na internetowym kanale Polsat News.

Reportaże

Peru dzieci Ulicy

Są takie dzieci, którym słowo „mama” z niczym się nie kojarzy. Nie mają domów, dokumentów, ani perspektyw na lepsze życie. Jest za to bieda, przemoc, niepewność jutra. Czy tym dzieciom w ogóle wolno marzyć?

Gruzja – życie na prowincji

Ćwierć wieku po transformacji niegdyś kwitnące regiony dziś podupadły. Niektóre z nich w ciągu dwóch dekad straciły nawet połowę mieszkańców. Ile kosztuje realizacja marzeń, i czy było warto?

Kambodża – pracownicy przemysłu odzieżowego

Kambodża to jedna z największych szwalni świata. Przekonaj się ile naprawdę kosztuje twoja para jeansów i jak duży jest rozdźwięk między splendorem świata mody, a życiem szwaczek.

Liban – syryjscy uchodźcy

Dlaczego Libańczycy starają się o fałszywy syryjski paszport, by we własnym kraju udawać imigrantów?

Tanzania – energia solarna w walce z biedą

Ta opowieść jest lekcją dla Globalnej Północy, jak czerpać z odnawialnych źródeł energii, by skutecznie walczyć z biedą i zatrzymać dewastacje natury.

Malta – imigranci z Afryki

Farmaceuci, inżynierowie, ludzie wykształceni uciekają ze swych domów chroniąc się przed reżimem czy głodem. Malta miała być obietnicą lepszego życia. Zamiast tego zmienia się w wyspę- więzienie.

Birma – transformacja przemiany

Po 50 latach wojskowej dyktatury generałowie zamienili mundury na garnitury. Noblistka Aung San Suu Kyi, która w domu spędziła 15 lat w areszcie domowym, zasiada w parlamencie. Czy to wystarczy by stworzyć demokrację?

Życie uchodźców w Jordanii

Zaatari. Największy na świecie obóz dla uchodźców. Państwo w państwie. Namioty zmieniono na kontenery. Jest prąd, kanalizacja. A i tak wielu uchodźców próbuje życia poza obozem mając nie więcej niż 50 złotych miesięcznie. Dlaczego?  

Kenia – nierówne korzyści z rozwoju gospodarczego

Jak to możliwe, że w kraju, który bryluje wśród statystycznie najlepiej rozwijających się państw połowa obywateli – ok. 20 mln osób, nie ma pracy? Są za to ogromne problemy z dostępem do wody pitnej. Gdzie się podziały wpływy, na przykład z turystyki?

Mołdawia – społeczne konsekwencje emigracji zarobkowej

W Polsce przed dekadą modne było pojęcie „eurosieroty”, bo cześć dzieci miała tylko jednego rodzica, drugi pracował za granicą. W Mołdawii co drugie dziecko wychowuje się w niepełnej rodzinie, bo rodzice pracują z dala od domu.

Imigranci z Afryki

Gdy od granicy z upragnioną Europą dzielą cię zaledwie 2 kilometry. Jaki będzie finał trzyletniej wędrówki po lepsze życie?

Sytuacja kobiet w Gruzji

– Gruzja przetrwała tylko dzięki kobietom – mówi bohaterka reportażu. Czy Gruzja dziś docenia siłę kobiet?

Kirgistan – dostęp do wody pitnej

Gdy od czystej wody pitnej będzie cię dzielić kilka kilometrów wędrówki po górzystym terenie – podejmiesz wyzwanie czy będziesz pił herbatę z wody z zatrutego źródła?

Uganda – eksplozja demograficzna

– Marzę o wybudowaniu własnego domu. Uda mi się z pomocą Boga, i dzięki ciężkiej pracy – mówi Barbara, jedna z bohaterek reportażu. Co czeka Ugandyjczyków, których liczba rośnie szybciej niż możliwości rozwojowe ich kraju?

Malediwy – skutki ocieplenia klimatu

Rajskie wyspy toną. Czy jest szansa na ocalenie pereł natury? Co się stanie z ludźmi, których domy znajdą się pod wodą oceanu? Czy budowa sztucznej wyspy jest dobrym rozwiązaniem?

Czarnobyl  – skutki awarii elektrowni atomowej

Co się dzieje w skażonej strefie? I czy jest się czego bać?

Przemoc domowa w Gruzji

Jeszcze w 2016 roku w Gruzji w wyniku przemocy domowej zginęło 25 kobiet. W końcu rząd zmienił prawo i przemoc domowa stała się przestępstwem, a nie jak wcześniej, jedynie wykroczeniem.

Donor

Partner

WESPRZYJ
NAS
SUPPORT
US