Stereotypy i uprzedzenia mogą dotyczyć najbardziej wydawałoby się naturalnych kwestii. Jedną z nich jest przekonanie, że polskie dzieci dorastające poza granicami kraju nie mają szans na to, by dobrze władać językiem polskim. To krzywdzące przekonanie często sprawia, że polskie rodziny na emigracji zaprzestają wysiłków, by nauczyć dzieci dobrze mówić po polsku. Skutkiem takiego myślenia jest bardzo słaba znajomość języka ojczystego przez młode pokolenie Polonii nie tylko w USA, ale też w innych krajach.

Z drugiej strony nie dość często dostrzegamy rodziny , które poprzez odpowiednie podejście do kwestii swojej polskiej tożsamości, podkreślanie w wychowaniu swoich dzieci wartości polskiego języka, tradycji i kultury, wychowują dwu lub nawet trzyjęzyczne dzieci, których poziom znajomości polskiego języka praktycznie dorównuje poziomowi ich rówieśników z Polski.

By zredukować skutki negatywnych przekonań Fundacja HumanDoc zdecydował się zaprosić  polskie rodziny przebywające na emigracji do udziału w projekcie  „W naszym domu mówimy po polsku” – 7. odcinkowego programu,  w którym  uczestnicy nie tylko prezentowali pozytywne przykłady pielęgnowania ojczystego języka , ale sami aktywnie uczestniczyli w produkcji filmowej, dzięki czemu akcja odbiła się szerokim echem i realnie zaangażowała do działania Polonię z USA.

W naszych programach pokazujemy pozytywne wzorce oraz historie opowiedziane przez rodziny zamieszkujące wschodnie wybrzeże USA, które z sukcesem wychowują swoje dzieci w systemie dwujęzycznym.

Program „W naszym domu mówimy po polsku” był  współfinansowany przez Kancelarię Senatu RP, a emisja miała miejsce na antenie TVP Polonia i w kilkunastu mediach polonijnych na całym świecie.