Wojna w Ukrainie sprawia, że jest potrzebnych coraz więcej psychoterapeutów, którzy potrafią sobie poradzić z najcięższymi traumami pacjentów.
Powracający lęk, napięcie, bezradność, wszechogarniające zmęczenie, ciągłe odtwarzanie koszmarnych obrazów i wydarzeń to typowe objawy zespołu stresu pourazowego PTSD (od ang. post-traumatic stress disorder). Zazwyczaj pojawiają się w ciągu kliku tygodni lub miesięcy od tragedii. Zainteresowanie psychologów organizowanym przez naszą fundację szkoleniem pt, „Podstawy terapii PTSD dla uchodźców z Ukrainy w Polsce”, każe przypuszczać, że cierpi na nią coraz większa liczba uciekinierów wojennych.
Podczas dwóch rund czterodniowych bezpłatnych warsztatów przeprowadzonych w Warszawie kilkudziesięciu ukraińskojęzycznych terapeutów dowiedziało się, między innymi, jak rozpoznać i odpowiednio zdiagnozować PTSD.
W trakcie praktycznych zajęć zostały przedstawione przykładowe metody terapii, która różni się w zależności od wieku osób na nią cierpiących. Dyskutowano także o formie opieki nad osobą dotkniętą traumą oraz formach pomocy dla jej najbliższych.
Uczestnicy szkolenia mieli ponadto okazję wymienić się informacjami na temat codziennej pracy ze swoimi pacjentami. Wszystkim zostało również zapewnione wsparcie w postaci superwizji.
Warsztaty prowadziła Katarzyna Podleska, znakomita psychotraumatolog, która
prowadzi autorskie szkolenia i warsztaty z zakresu interwencji kryzysowej, pierwszej pomocy psychologicznej, komunikacji, metod radzenia sobie ze stresem. W latach 2016-2017 wyszkoliła na Ukrainie kilkudziesięciu psychologów i psychiatrów w zakresie pracy z pacjentami po traumatycznych przeżyciach oraz pierwszej pomocy psychologicznej. Regularnie szkoli polskich ratowników i strażaków w zakresie komunikacji i udzielania wsparcia ofiarom wypadków i katastrof.=
Projekt „Podstawy terapii PTSD dla uchodźców z Ukrainy w Polsce” jest współfinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.