Świat w zbliżeniu – Festiwal HumanDOC

25 najlepszych dokumentów z całego świata czeka na widzów z Polski i to całkowicie za darmo – wystarczy wejść na vod.humandoc.pl i cieszyć się festiwalem we własnym domu.

Trwa XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Przez tydzień widzowie z całej Polski mają szansę na to, by zobaczyć za darmo 25 doskonałych dokumentów ze świata, w tym te nominowane do Oskara.

Wśród filmów znajdziecie to, co w ubiegłych latach szczególnie poruszyło zarówno widzów, jak i krytyków. Prawdziwe, wzruszające historie ludzi, realne obrazy zagrożeń naszej planety, nieprawdopodobne przemiany we współczesnym społeczeństwie, niezwykłe kultury świata. Sekcja Przekraczając granice przybliży nam życiorysy odważnych bohaterowie, którzy sięgają po więcej niż świat chce im dać. Testują demokrację, walczą o sprawiedliwość.

Sztuka. Ostatni bastion nadziei to filmowe opowieści o poszukiwaniu schronienia w sztuce.

W kolejnej sekcji, filmy „Wszystko dla Samy”, czy „Koncert marzeń” pozwolą widzom zmienić perspektywę patrzenia na problemy, przenosząc do dziecięcego świata. O poszukiwaniu, utracie i tęsknocie za domem – kategoria Dom, jakiego nie znacie otwiera oczy na najbliższe nam emocje, jak poczucie bezpieczeństwa.

 

Czy jeszcze możemy ocalić świat? Czy zmierza ku zagładzie ekologicznej, a my odwracamy wzrok? „Można panikować”, „Przeklęta miedź”, „Wojna o smog” – to tylko niektóre z filmów, których twórcy zwracają uwagę na środowisko, klimat, ekologię i człowieka, jako największe zagrożenie.

Oko w oko z filmowcami

 

Mimo wersji online widzowie będą mieli także szansę na spotkania z twórcami. W tym z reżyserem Maciejem Cuske, który został wybrany reżyserem roku na festiwalu IDF West Lake International Documentary Festival w Chinach za film Wieloryb z Lorino (Do zobaczenia na HumanDOCw piątek 27.11 .2020 r.) czy z reż. Tomaszem Knittlem i śpiewakiem, Adamem Strugą tuż po projekcji ich najnowszego filmu, Agonia (sobota, 28.11, godz. 18.00)

Fani dokumentu, ale także filmowcy z pewnością ucieszą się na wiadomość o tym, że Eliza Kubarska reżyserka „Ściany Cieni” (pokaz w sobotę, 28.11, godz. 20.00)poprowadzi Mistrzowski Warsztat Reżyserii, w którym opowie m.in. o tym, jak budować relację z bohaterem, jak się kręci filmy w języku, którego nie znamy czy o tym, jak pozyskać środki na swój własny film.

 

Na widzów czekają również dodatkowe niespodzianki, jak komentarze eksperckie do filmów oraz dwa panele, które przybliżać będą widzom przedstawione w dokumencie historie (Pierwszy panel dotyczy emancypacji kobiet w świecie arabskim na podstawie filmu „Wodoodporne” – w panelu wezmą udział dr ha. Dorota Heidrich z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zuzanna Lewandowska, wiceprezeska Fundacji Wysokich Obcasów). Dugi panel dotyczy kryzysu klimatycznego, a gośćmi dziennikarza, Jarosława Kociszewskiego będą Jonathan L. Ramsey, reżyser filmu „Można Panikować” oraz prof. Szymon Malinowski, bohater tego niezwykłego dokumentu, który w Polsce obejrzało już grubo ponad 800 tys. osób.

 

HumanDOC w twoim domu na życzenie

 

Od 23 listopada do końca roku wybrane dokumenty będzie można bezpłatnie zobaczyć na platformie vod.pl w sekcji festiwalu HumanDOC.

WESPRZYJ
NAS
SUPPORT
US