Uganda. Pomoc dla schroniska dla dzieci i kobiet

Fundacja HumanDoc, korzystając już ze swojego wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu schroniska dla osób doświadczających przemocy domowej w Gruzji, postanowiła wesprzeć w działaniach organizację WORI z Ugandy. Z jednej strony dzielimy się swym doświadczeniem, z drugiej pomagamy w zebraniu pieniędzy.

Dlaczego wspieramy schronisko WORI w Ugandzie?

W Ugandzie wciąż ponad połowa społeczeństw- w tym same kobiety, uważa, że kobiety powinny „po cichu” znosić przemoc domową dla dobra całej rodziny i społeczności.

Na szczęście wzrasta także świadomość społeczna, dzięki czemu powstają miejsca, gdzie osoby doświadczające przemocy mogą uzyskać pomoc. Wszystko to jednak dzieje się bardzo wolno. Wystarczy uświadomić sobie, że w całej Ugandzie, tego rodzaju schronisk jest zaledwie sześć, czyli mniej niż w jakimkolwiek polskim mieście wojewódzkim. Dlatego Rose, Annet i Rebecca, trzy kobiety z małej wioski we wschodniej Ugandzie zdecydowały wybudować schronisko dla kobiet i dzieci potrzebujących pomocy.

Budowa trwała 10 lat. Za to dziś w schronisku jest miejsce dla trzydziestu kobiet i dwadzieścioro dzieci. Każdy z pensjonariuszy ma nie tylko bezpieczne schronienie, ale także schronisko zapewnia kobietom i dzieciom wyżywienie, wsparcie prawne i psychologiczne.

Kobiety organizują także szereg szkoleń dla kobiet, by uświadamiać im ich prawa oraz edukować, by mogły same w przyszłości zarabiać na swoje utrzymanie. – Starania WORI wynikają z kwestionowania tradycyjnej kultury i wychowania kobiet w Ugandzie, gdzie patriarchalne społeczeństwo powoduje, że kobiety i dziewczęta tracą na znaczeniu i rutynowo mają mniej przywilejów niż mężczyźni – mówi jedna z założycielek organizacji Rose Kiger.

Wszystkie te akcje kosztują. Dlatego WORI potrzebuje naszego wsparcia. Tym bardziej, że wystarczy jedynie 30 złotych, by zapewnić dzienne wyżywienie dla WSZYSTKICH mieszkańców schroniska.

zebraliśmy na wsparcie schroniska dla kobiet i dzieci w Ugandzie.

może jednocześnie skorzystać z pomocy schroniska WORI. Dziś mieszka tam 14 kobiet i 12 dzieci.

niezbędnych rzeczy Nasza zbiórka pozwoliła na zakup nowych łózek, materacy i kompletów pościeli.

Fundacja HumanDoc prowadziła zbiórkę pieniędzy na wsparcie WORI. Wraz z wraz z przyjaciółmi, warszawskim  Klubem Plan B oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych w Słupcy ciągu kilku tygodniu udało nam się zebrać 6 737 pln.

Przekazaliśmy pieniądze do WORI a dzięki wpłacie w schronisku jest dziś 8 nowych łóżek, 8 materacy, 16 par pościeli, 8 koców, 8 moskitier (używanych by chronić mieszkańców przez zarażeniem malarią).  

Kupiliśmy także zasłony do wszystkich ośmiu sypialni i  wyposażenie kuchni. Wykorzystaliśmy również fundusze na instalację naszych kamer CCTV, które zostały nam przekazane w zeszłym roku, aby wzmocnić bezpieczeństwo w schronisku.

Rose Kigere

założycielka WORI