
Czy twoje dziecko je obiady w szkole? Nie wszystkie dzieci mają tyle szczęścia, na przykład dzieci z ugandyjskiej wioski, Kisoso. Tam nie było z czego ugotować im obiadów. Aż do teraz. Dzięki przyszkolnemu ogródkowi będzie można nakarmić dzieci a te, najedzone, będą mogły skupić się na nauce.
Edukacja jest kluczem do wszystkiego, do lepszej przyszłości. Zaś uprawa roślin jest podstawą życia. Co łączy edukację z rolnictwem? Odpowiedź jest prosta: tam gdzie nie ma wystarczających zbiorów panuje głód, nieodłączny towarzysz biedy, a bieda często prowadzi do złej edukacji.
Niestety wciąż są kraje w których brakuje systemowych rozwiązań zarówno na poziomie ekonomicznym, jak i społecznym. W Ugandzie brakuje zarówno efektywnego rolnictwa, jak i pieniędzy na dożywienie dzieci, brakuje również kompleksowej polityki dotyczącej ochrony dzieci. Dlatego systematycznie powiększa się grupa „dzieci ulicy”, które nie są w stanie się usamodzielnić i normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
Fundacja HumanDoc postanowiła zmienić tą sytuacje w jednej z ugandyjskich wiosek.
Dzięki prywatnym donorom zebraliśmy pieniądze na przyszkolny ogród dla dzieci z ubogich rodzin. Za zebrane pieniądze kupiliśmy kropelkowy system irygacyjny, sadzonki, nasiona i narzędzia.
W kooperacji z Fundacją Make a Change wysłaliśmy do szkoły w dystrykcie Masaka czworo wolontariuszy, którzy przeszkolili lokalną ludność z budowy systemów kropelkowych. To bardzo proste systemy, można je wykonać nawet z plastikowych butelek, ale dzięki nim można znacznie zwiększyć plony.
zebraliśmy podczas zrzutki na budowę przyszkolnego ogródka.
tyle dzieci uczestniczyło w naszym projekcie. Tyle skorzystało z warsztatów i korzysta do dziś z upraw w ogródku.
wolontariuszy prowadziło zajęcia edukacyjne i pomagało w przygotowaniu przyszkolnego ogródka.
Wolontariusze i mieszkańcy wioski wspólnie skonstruowali kropelkowy system irygacyjny na stworzonym miesiąc wcześniej przyszkolnym ogrodzie. Rosną tam dziś cebula, słodkie ziemniaki, kasawa, kukurydza, kapusta i wiele innych warzyw. Ta żywność zostanie wykorzystana na obiady dla dzieci, które do tej pory spędzały dzień w szkole bez jedzenia. Co ważne nadwyżki plonów zostaną sprzedane, a zyski przeznaczone na dalsze utrzymanie ogrodu i materiały edukacyjne.
Projekt „Posadź roślinę w Ugandzie” dał szansę dzieciom z Mile Child School na lepszą edukację w myśl założenia, że najedzone dzieci lepiej skupią się na nauce.
Dodatkowo, dzieci są odpowiedzialne za rośliny w ogrodzie. Każde z nich dba o swoją roślinkę od samego początku tworzenia ogrodu. Dzięki temu dzieci uczą się odpowiedzialności, samowystarczalności, niezależności i nowych sposobów upraw.
Wiedza nabyta podczas warsztatów z wolontariuszami i wykorzystana w praktyce na swoich poletkach przez rodziców dzieci zwiększy dochody rodzin z wioski Kisoso.
Projekt został zrealizowany z inicjatywy Fundacji HumanDoc.
Osobą odpowiedzialną za koordynację projektu w Ugandzie jest Martin Mubiru – dyrektor i założyciel Mile Child School w Kisoso. Projekt objął 150 dzieci ze szkoły, w wieku od 3 do 10 lat, i ich rodziny oraz 4 pracujących tam nauczycieli.