W ciszy i w ciemności. Wspieramy osoby głuchodniewidome

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest stracić wzrok? A do tego nie słyszeć co się dzieje w naszym otoczeniu. Nigdy nie usłyszeć głosu mamy czy własnego dziecka?

Nino już zna to uczucie. To nie tylko ciemność. To brak poczucia równowagi, kontroli. Jakby zanurzyła się pod wodą i nie mogła wydostać. Pozbawiona wzroku stawiała niepewne kroki próbując rękoma wybadać otoczenie, a i tak nie obeszło się bez pomocy opiekuna. – Zdałam sobie sprawę, jak ciężkie jest życie niewidomych i jak często sama przysparzam im niepotrzebnego cierpienia nie przekazując wystarczających informacji o otoczeniu – mówiła Nino.

Jej utrata wzroku była tylko chwilowa. Kontrolowane ćwiczenie podczas zajęć, na których Nino i inni studenci poznawali potrzeby osób głuchoniewidomych. Wszystko w ramach jednego z dziesiątek szkoleń HumanDoc i partnerów w Gruzji, by polepszyć los osób głuchoniewidomych.

Osoby głuchoniewidome (OGN) to osoby u których jednocześnie  występuje niepełnosprawność wzroku  i słuchu. Znajdują się one w szczególnej sytuacji ponieważ ograniczenia zmysłów nie mogą sobie rekompensować wzrokiem czy słuchem.

Działamy, ponieważ obecnie w Gruzji kwestia osób głuchoniewidomych jest tematem całkowicie nieznanym, a świadomość problemu jest prawie zerowa. Do tego ogromnym problemem jest obawa osoby posiadające już jeden rodzaj niepełnosprawności (np. wzroku lub słuchu) o stygmatyzację. Wstydząca się swoich problemów zdrowotnych takie osoby często ignorują występowanie kolejnego schorzenia „by nie robić większych problemów rodzinie”. Tymczasem wiele schorzeń wzroku i słuchu udałoby się zminimalizować gdyby korzystanie z okresowych badań.

 Aby to zmienić otworzyliśmy 4 kluby wsparcia osób głuchoniewidomych w Tbilisi, Batumi, Zugdidi i Telawi. Jednocześnie razem z naszymi lokalnymi partnerami jako pierwsi w Gruzji rozpoczęliśmy działania dzięki, którym tworzymy system wsparcia i opieki  dla osób głuchoniewidomych. Jest on oparty na ponad 30 letnim doświadczeniu naszych ekspertów z polskiego Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

osób zapoznało się z opracowaną przez naszych ekspertów gruzińską wersję alfabetu Lorma tzw. GeoLorm

lat doświadczenia posiadają eksperci współpracujący z HumanDoc przy projektowaniu systemu pomocy i wsparcia dla głuchoniewidomych w Gruzji

kluby wsparcia osób głuchoniewidomych w Tbilisi, Batumi, Zugdidi i Telawi.

W klubach prowadzimy zajęcia edukacyjne dla OGN i ich rodzin. Organizujemy spotkania informacyjne dla lokalnych władz i organizacji pozarządowych. Nasze kluby wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt pomagający OGN w codziennym funkcjonowaniu, w tym w sprzęt optyczny –  różnego rodzaju lupy i tablice okulistyczne. Dodatkowo klub w Tbilisi, który ma pełnić funkcję centrum rehabilitacyjno – diagnostycznego otrzymał kasetkę ze szkłami korekcyjnymi, symulatory wad wzroku oraz tonometr mierzący ciśnienie w gałce ocznej. Dzięki tym zakupom możliwe będzie prowadzenie najprostszych badań wzroku i wykrywanie wad u beneficjentów.

W ramach działań HumanDoc prowadzimy także specjalistyczne badania dla naszych beneficjentów. Dla wielu z nich to pierwsza od wielu lat okazja żeby poznać swój aktualny stan zdrowia. Dzięki naszemu projektowi do końca roku 2019 przebadamliś ponad 100 osób z równoległą niepełnosprawnością wzroku i słuchu

Równocześnie szkolimy lokalnych ekspertów, którzy będą profesjonalnie przygotowani do pracy z OGN.

W 2018 roku razem z polskimi i gruziński językoznawcami  udało nam się stworzyć gruzińską wersję alfabetu Lorma tzw. GeoLorm.  Jest to jeden ze sposobów, którym mogą się komunikować OGN. Już 1 700 osób zapoznało się z filmem szkoleniowym przedstawiający wykorzystanie  GeoLorm

Warto podkreślić, że w ramach polsko – gruzińskiej grupy ekspertów przy biurze Rzecznik Praw Obywatelskich opracowaliśmy rekomendacje zmian w obszarze prawnym ,edukacji, wparcia społecznego i zdrowotnego uwzględniające szczególne potrzeby osób głuchoniewidomych.
Dzięki naszemu działaniu i współpracy z Instytutem Językoznawstawa, w języku gruzińskim funkcjonuje dziś oficjalny termin i definicja tego terminu określająca osoby głuchoniewidome. Do tej pory kwestia ta była nieuregulowana przez co na przykład zapisy o osobach głuchoniewidomych nie mogły znajdować się w aktach prawnych.
Stanisław Brudnoch

Fundacja HumanDoc

WESPRZYJ
NAS
SUPPORT
US