Pomóż kobietom i dzieciom w Gruzji

Co robimy

W grudniu 2017 roku razem z lokalnym partnerem zakończyliśmy remont domu, w którym stworzyliśmy pierwsze w zachodniej Gruzji schronisko dla ofiar przemocy domowej. Jest to jedyne w tej części kraju miejsce, gdzie kobieta i jej dzieci mogą liczyć na bezpieczny dach nad głową oraz profesjonalną pomoc i wsparcie.

W marcu 2018 przyjęliśmy pierwszych podopiecznych. Matki trafiają do nas dzięki pomocy policji, która chcąc chronić je przez przemocą ze strony najbliższej rodziny oferuje pomocy naszego ośrodka.

Razem z gruzińskimi działaczkami ze Stowarzyszenia „Merkuri” w Zugdidi dbamy o to, aby było to miejsce w którym dajemy tymczasowy dach nad głową oraz zapewnimy profesjonalne wsparcie prawniczki i psycholożki.

Wszystkim podopiecznym ośrodka zapewniamy systemowe wsparcie, w tym kursy i szkolenia zawodowe, które ułatwią finansową niezależność od oprawcy, dzięki czemu mogą rozpocząć nowe życie bez przemocy i agresji.

Dlaczego prosimy o wsparcie

Nasze podopieczne i ich dzieci trafiają do nas wyrwane ze swoich domów bez niezbędnej odzieży i innych przyborów codziennego użytku. Musimy zapewnić im to wszystko co zmuszone były zostawić w swoich domach.

Podczas pobytu w schronisku dzieci rozpoczynają naukę w nowej szkole lub przedszkolu, dlatego potrzebują niezbędnych wyprawek.
Przebywając w domu pełnym przemocy i agresji, kobiety i dzieci potrzebują pomocy psychologicznej i pracy terapeutycznej.

Chcąc zapewnić matkom lepszy start w nowym życiu dajemy im możliwość podwyższenia kwalifikacji na kursach zawodowych.

Prowadzenie schroniska to także codzienne wydatki związane z wyżywieniem mieszkańców, opłatami za media, utrzymaniem przydomowego ogrodu warzywnego.

Dlaczego Gruzja?

radycyjnie patriarchalne postrzeganie roli kobiety powoduje, że najczęściej nie mogą one liczyć na wsparcie najbliższej rodziny.

Nasza fundacja działa w Gruzji od dwóch lat, współtworząc nowoczesne programy zwalczania przemocy domowej.

W Gruzji dopiero powstaje system wsparcia i pomocy ofiarom. Dzięki zmianom w prawie możliwa będzie realna pomoc kobietom zagrożonym przemocą i zwiększenie świadomości społecznej.

Naszą pomoc kierujemy do regionu Megrelia, gdzie policja odnotowuje najwięcej przypadków przemocy wobec kobiet. W niemal pół milionowej Megrelii nasz ośrodek jest jedynym miejscem oferującym pomoc kobietom i dzieciom uciekającym przez przemocą.

Więcej o sytuacji kobiet w Gruzji, naszych działaniach w Megrelii i historii powstania schroniska dowiecie się z fragmentu reportażu zrealizowanego w 2016 roku przez naszą fundację i POLSAT NEWS 2.

Obejrzyj nagranie, w którym współpracowniczki schroniska opowiadają o swojej codziennej pracy na rzecz kobiet oraz o potrzebie istnienia schroniska dla ofiar przemocy domowej w Zugdidi.

WESPRZYJ
NAS
SUPPORT
US